Könnyű álmot hozzon az éj...
- Kategória: TÁMOP-6.1.2-11/1-2012
- Megjelent: 1029 alkalommal
A pihentető, nyugodt alvás után könnyű az ébredés, frissnek, erősnek, feladatra késznek érezzük magunkat. Ha azonban jellemzően nem ilyenek az éjszakáink, akkor fáradtság, levertség, koncentrációs problémák, teljesítménycsökkenés, ingerlékenység, a munka és családi kapcsolatokban egyre gyakrabban fellépő nehézségek kísérnek minket a nap során.
Az alvászavarok hátterében lelki problémák, főként fájdalommal járó betegségek, vagy az életvitellel, alvási szokásokkal kapcsolatos hibák húzódhatnak meg.
Az elalvási nehézségek és az indokolatlan éjszakai felébredések rendszeres jelentkezése esetén először a kiváltó okot kell kideríteni, és - amennyiben mód van rá - azt kell csökkenteni, vagy megszüntetni. Az altatószerek alkalmazására kizárólag átmeneti jelleggel, ún. tüneti terápiaként kerülhet sor.
Számos olyan tényező van, ami az életmódunkkal összefüggésben megzavarhatja az éjszakai, kellő időtartamú, nyugodt pihenést:
- Késő délután és este – az emberek többsége számára – kerülendők a központi idegrendszer fokozott izgalmát előidéző szerek, például a koffeint tartalmazó kávé, az erős tea, de az efedrint, teofillint tartalmazó gyógyszerek és a testsúlycsökkentésre használatos készítmények, étrend kiegészítők is. Egyesekre azonban a koffein „fordítva” hat, és egy csésze kávé segíti őket az elalvásban. Ennek – főként idős embereknél – az az oka, hogy az alvási nehézségekkel az agy romló vérellátása áll összefüggésben, és a koffein az agyi ereket tágítva javítja a sejtek oxigén-ellátását, ezzel – paradox módon – elősegíti az elalvást.
- Fontos, hogy biztosított legyen a napközbeni fizikai igénybevétel, a kellemes fáradtságot okozó testmozgás. Nem ajánlott azonban a lefekvés előtti intenzív testmozgás, mivel ennek kapcsán a testünkben felszaporodó anyagok (adrenalin, endorfinok) kifejezetten gátolják az elalvást. Hasonló alapon nehezíti az elalvást egy izgalmas film, vagy könyv olvasása is.
- A napközbeni bóbiskolás, különösen estefelé, szintén megnehezíti az éjszakai nyugodt alvást. Főként előrehaladottabb életkorú embereknél – az agyi vérellátás romlásával összefüggésben – gyakori probléma a többszöri nappali szunyókálás, ami törvényszerűen az éjjeli alvásszükséglet kárára megy.
- Elalvás előtt jó, ha megszüntetjük az éhségérzetet, de a nehéz ételek fogyasztása sem ajánlott.
Alvást segítő szelíd módszerek:
- lefekvés előtt 5-10 perces meleg, lazító, illóolajos – pl. levendula, fenyő, kamilla - fürdő
- kellemes, andalító, megnyugtató zene halk hallgatása már az ágyban, próbáljunk a zenével repülni, engedjük, hogy ragadjon magával
- sokan előveszik az aktuális könyvüket, újságjukat, és néhány betű után belealszanak könyvvel a kezükben……próbálja ki Ön is
- van akinek segít ha a kedvenc versét, kedvenc imáját, mantráját, esti gondolatait mondja magában, és észrevétlenül alszik bele ebbe a kellemes állapotba
- relaxáció, jóga, egy számunkra kellemes hely csukott szemmel való elképzelése
A tartós álmatlanság leküzdéséhez, a belső harmónia megtalálásához jó szívvel ajánljuk Bagdy Emőke:Pszichofittnesz (kacagás, kocogás, lazítás) című könyvét.
A cikket Dr. Matejka Zsuzsanna gyógyszerész írása alapján Varga Terézia szerkesztette.