B.2.0. Egészségnapok

2013

Téma: Egészséges életmódra nevelés, egészségtudatos iskolai táplálkozás tanítása új módszerekkel, eszközökkel

A fenti témát három fő szempont köré csoportosítottuk: egészséges táplálkozás, előadások az egészséges életmódról, sportversenyek.

Egészségnap: 2013. november 27. 10.15 – 15.00

Helyszín: JÁI Székely Mihály Általános Iskola, Jászberény

Célkitűzések:

 • Tapasztalat útján tanulni;

 • A szabadidő hasznos, aktív eltöltése;

 • Környezettudatosságra nevelés;

 • Testmozgásra való ösztönzés;

 • Hajápolás természetes módon – tapasztalat útján;

 • Bőrápolás általános iskolás korban, megvalósítás a mindennapokban;

 • Egészséges életmód lényegének megismertetése;

 • Kreativitás fejlesztése tevékenységgel;

 • Érdeklődés felkeltése a vitamindús táplálkozás iránt, fontosságának megismertetése;

 • Betekintés a gyógynövények világába, megismerésük és megízlelésük;

 • Az egészségtelen italok káros hatásainak megismertetése;

 • A szájhigiénia jelentősége az életünkben;

 • Az egészségérték tudatosítása;

 • A relaxáció szerepe a testi-lelki nyugalmunk érdekében;

 • Helytelen étkezési szokások bemutatása.

Megvalósulás:

A program összegzéseként elmondhatjuk, hogy a foglalkozások nagyon sikeresek voltak. Rengeteg új információt szereztek a tanulók az egészséges életmód és táplálkozás témakörében. Remélhetőleg a negatív példák is elérik céljukat, ezáltal tudatosabban próbálják élni az életüket.

 • Tapasztalat útján tanultunk;

 • A szabadidőt hasznosan, aktívan töltöttük el;

 • Környezettudatosságot elkezdtük kialakítani;

 • Sporttevékenységek erősítése pozitív módon;

 • Hasznos tanácsokkal való ellátás szakember bevonásával;

 • Bemutató és szaktanácsadás a bőrproblémák enyhítésére;

 • Az egészséges életmód lényegének 12 pontban való összefoglalása;

 • Kreativitás fejlesztése;

 • Az egészséges és változatos táplálkozás tapasztalat útján való megismerése;

 • A gyógyteák pozitív hatása szervezetünkre tapasztalatszerzéssel;

 • Egészségtelen italok negatív hatásának bemutatása gyakorlati példákkal;

 • A helyes fogmosás szakszerű bemutatása;

 • Egészségünk tudatos megvédése és megőrzése;

 • A relaxációs technikák bemutatása és gyakorlásuk;

 • A helytelen étkezési szokások kiküszöbölése negatív példákkal.

Résztvevők száma: 189 fő 91.6 %

2014

Téma:Egészségnap 2014. Február 26.     

Helyszín: JÁI Székely Mihály Ált. Isk.

5100 Jászberény Lehel vezér tér 6.

                                                 Összegzés

„Egészséges, mint a Makk, nincs is nála boldogabb”

Az egészség mindannyiunk számára a legnagyobb kincs, s megtartásához bővíteni kell ismereteinket. Elengedhetetlenül fontos, hogy jól érezzük magunkat, így örültünk, hogy a hagyományos egészségnap megszervezésére ebben a tanévben, már második alkalommal került sor a TÁMOP pályázat anyagi támogatásának köszönhetően.

A programok lebonyolításához, komoly szervezésre volt szükség. Az osztályok forgószínpad szerűen látogatták a helyszíneket az osztályfőnök vezetésével.

Igyekeztünk a gyermekek figyelmét a lehető legtöbb módon felkelteni: filmvetítés, saláta-bár, szendvicskészítés zöldségekből, gyümölcs, gyümölcsléfogyasztás, kosárlabda bemutató (profi kosaras segítségével), kézműves foglalkozás, szakemberek interaktív előadásai (rendőr, mentős, vöröskeresztes előadó,) és állapot felmérés diabetikus tanácsadással.

Célunk nemcsak az volt, hogy szórakoztató és jó hangulatú rendezvénynapot szervezzünk, hanem tanulságos, hasznos, megelőző, ismeretterjesztő információkhoz juttassuk tanulóinkat.

Megtanulják kezelni a kritikus helyzeteket, az életben is tudják hasznosítani az előadásokon szerzett ismereteket.

Nemcsak a figyelemfelkeltés volt a cél, hanem meg akartuk ismertetni a korosztályokat az őket érintő problémákkal. Ebben fontos szerep jutott a szakembereknek, hisz tőlük talán könnyebben fogadják el a hallottakat.

Alsó tagozatos tanulóink körében jelképpé vált régi ismerősünk a példamutató életet folytató Makk Marci adta a koncepciót a program szervezésében. Több irányból céloztuk meg és próbáltuk közvetíteni az egészséges életmód értékeit. Mind a filmvetítés, mind a kézműves foglalkozás és a saláta-bár egy célt szolgáltak, Egészséges, mint a Makk.

A gyerekek a szülők és a kollégák körében végzett közvélemény kutatás eredményeként megállapíthatjuk célunkat elértük. Sikeres és aktív napot töltöttünk el.

2015. január 30.

A JÁI Székely Mihály Általános Iskola 2015. január 30-án rendezte meg iskolai Egészségnapját. A tanulók 168 fővel vettek részt a programokon. Elsőként csoport munkában egészséges ételeket készítettek, csicseriborsó krémet készítettek egyik pedagógusunk segítségével, amit teljes kiőrlésű kiflire kentek. Majd kókuszos répagolyócskát gyúrtak, ezzel kínálták az iskola összes diákját és pedagógusát. Ezt követően az alsó és felső tagozat külön vált és külön programokon vettek részt, ami korban hozzájuk illet. A felső tagozat a drog és a kábítószerekről nézett meg egy filmet, majd Zsiga Attila mentálhigiéniás előadásán vettek részt, ezután egészséges turmixokat kóstolhattak és megtudták hogyan lehet elkészíteni ezeket a vitaminokban gazdag italokat. Megismerhették a búzacsíra jótékony hatását. Véghelyi Árpád egy új mozgásformával ismertette meg a tanulóinkat a Nordic- Walking-ot próbálhatták ki. Ezután minden felsős osztály a saját osztálytermében készített plakátot a kiadott témával kapcsolatban.

 

Az alsó tagozatot a tornateremben a Csodagyerek SE két képviselője mozgatta meg. Különböző gyakorlatokat végeztek játékos formában. Majd egészséges turmixokat kóstolhattak és kipróbálták a Nordic -Walkingot. Zsiga Attila korosztályuknak megfelelő előadással készült alsósainknak. Volt egyszer egy élet című mesefilmből néztek epizódokat. A napköziben maradt tanulók pedig élményeiket rajzolták a mai nappal kapcsolatban.

Betegség miatt sajnos nem tudott részt venni Egészségnapunkon az általunk programként betervezett természetes alapanyagú tisztálkodó szerek előadására meghívott előadó.

A program elérte célját a tanulók sok érdekes dolgot hallottak, megismerhették hogyan lehet egészséges ételeket és italokat készíteni, kipróbáltak egy számukra teljesen új mozgásformát a Nordic -Walkingot. Ezek mind összességében az egészséges életmódhoz elengedhetetlenek.  

Megjelent: 3027 alkalommal